Urządzenia pozycjonujące - loggery GPS/GSM
Używane w projekcie logger to urządzenia typu lokalizator GPS/GSM zaprojektowane do śledzenia aktywności i wędrówek zwierząt, głównie ptaków. Nadajnik charakteryzuje się niezawodnym działaniem i wysoką wydajność energetyczną. Lokalizator posiada akumulator litowo-polimerowy z zabezpieczeniem przed przegrzaniem i nadmiarem, ładowany solarnie.
Nadajniki rejestrują pozycje GPS i przesyłają dane za pośrednictwem sieci GSM, GPRS lub 3G. Wydajne panele słoneczne i niskie zużycie energii umożliwiają gromadzenie danych z bardzo dużą częstotliwością: w odstępach 5-10 minutowych, a przy wysokim nasłonecznieniu, co 1 minutę. W ograniczonym okresie możliwe jest rejestrowanie pozycji nawet co sekundę!
Za pośrednictwem panelu sterowania w systemie online można w pełni kontrolować harmonogram rejestrowania i przesyłania danych GPS. Dodatkowo można ustawić automatyczną regulację na podstawie harmonogramu czasowego lub odczytu czujników. Pozwala to zrównoważyć pobieranie danych z dostępną mocą nadajnika i maksymalizować jego wydajność.
Nadajniki dostępne są w różnych typach mocowania, w zależności od przeznaczenia:
- plecakowy - instalowany na grzbiecie ptaka
- na goleniowy - zakładany na nodze ptaka
- kołnierzowy - zakładany na szyję ptaka, często zespolony z obrożą szyjną stanowiącą uzupełnienie obrączki zakładanej na nogę
Jak to wygląda w praktyce? Można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Warto zwrócić uwagę, że urządzenia zakładane ptakom spełniają wszystkie wytyczne związane przede wszystkim z absolutną bezkolizyjnością dla ogólnej motoryki, poruszania się i latania ptaka oraz masą własną urządzenia nie przekraczającą w żadnym przypadku 5% masy własnej ptaka w momencie zakładania urządzenia. Zdając sobie sprawę z inwazyjnego charakteru tej metody badawczej, staramy się zawsze robić wszystko aby, zbierając dane naukowe, mieć jak najmniejszy wpływ na życie badanego osobnika. Doświadczenia i dane, uzyskane na przestrzeni kilku lat badań ptaków tą metodą (nie tylko w przypadku bocianów czarnych), nie wskazują na podwyższoną śmiertelność znakowanych osobników, a także nie wpływają na ich cykl życiowy w porównaniu z innymi obserwowanymi w naturalnym środowisku osobnikami tego gatunku.













interrex-tracking.com

www.ornitela.com

www.ecotone-telemetry.com

www.ecotopiago.com

leafletjs.com

www.esri.com

geoserwis.gdos.gov.pl